Lightning Network (LN) Nedir?

Lightning Network, blockchain‘de yaşanan sorunları ve gecikmeleri düşürmek için yapılan açık kaynak kodlu bir projedir.

Bankaların kullandığı Visa altyapısı saniyede 4000 işlem yapabilirken, Bitcoin saniyede 6 işlem yapabiliyor. Bitcoinin bu yavaşlığından dolayı ve günlük yaşamdaki kullanılabilirliğini artırmak için bu teknolojinin gelmesini kaçınılmazdır.

Para gönderen ve alan kişinin arasında oluşturulan bir kanal sayesinde transferlerin ana blockchain ağına dahil olmadan, dolayısıyla da madencilere ücret ödemeden anında istenilen kadar yüksek veya düşük miktarda Bitcoin transferine olanak sağlayabilmektedir. Kanal ne zaman kapanır ise ödemeler o zaman blockchain ağına dahil edilir. Kanalın taşıyacağı maksimum limit, kanalın iki ucu(node) arası belirlenen miktardır. Bu ise kanal kurulurken belirlenir. İki tarafın da kanal için bunu ödemesi gerekmektedir. Kanal kapandığı zaman tekrar geri alabilirler. Bir nevi kapora gibi düşünebilirsiniz.

Kanal sahipleri ileri de yapılacak olan işlemlerde hizmet verebilir ve bu işlemlerden komisyon alabilir. Dolayısı ile rekabet ortamı mevcut. Bu da fiyatların düşük olmasına, yükselmemesine olanak sağlamaktadır.

Anlık ödeme gerektiren yerlerde örneğin bir mağazada ya da kafede alışveriş esnasında cihazlar arası anlık işlem yapmak lightning network ile mümkün hale gelecek.

Lightning Network kullanılarak ilk ödeme, şirketin yazılım geliştiricisi Alex Boxworth tarafından telefon faturası ödenerek 15 saniyede hiç bir ek ücret ödemeden gerçekleştirildi..